درباره دبیرستان فرزانگان3

 

دبیرستان دخترانه متوسطه اول  فرزانگان3، در سال 1401 تاسیس شد؛ این مدرسه یکی از دبیرستان‌های سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) است.

مدیریت دبیرستان فرزانگان3(دوره اول) بر عهده سرکار خانم دهنادی می باشد، ایشان از مدیران با سابقه و پرتلاش استان است، که با توجه به شایستگی علمی و مدیریتی ، موفق به دریافت " تندیس مدیریت ممتاز تعالی مدرسه " از وزیر آموزش و پرورش شده اند.

دبيرستان فرزانگان 3 با هدف تعلیم و تربیت، کشف و پرورش استعدادهای دانش آموزان ، راهنمایی و هدایت آنان جهت ورود به عرصه علم و دانش و نیز پرورش روحیه خدمت رسانی به ایران بنیان نهاده شد.

دبیرستان فرزانگان3 با برنامه ریزی اصولی در استعدادیابی،پرورش و رشد استعداد دانش آموزان تلاش دارد تا دانش آموزان در جشنواره ها وعرصه های ملی و فرا ملی حضور یابند، وبتوانند برای کشورعزیزمان افتخارآفرینی کنند.

دبیرستان فرزانگان3 سعی  دارد علاوه بر رشد استعدادهای آموزشی و علمی دانش آموزان ،آن ها را در مهارت های اجتماعی، گرایش های هنری و مهارتهای جسمی نیز توانمند سازد.

دبیرستان فرزانگان3 تلاش دارد با تحول در آموزش و استفاده از کادری آزموده و بهره گیری از روش های بدیع و به روز و ایجاد محیطی شاد و پویا، استعداد ها و مهارت های دانش آموزان را شناسایی کند و آن ها را در مسیری رشد همه جانبه  در زمینه های آموزشی، اخلاقی، اعتقادی، فرهنگی و ... هدایت و حمایت کند.

در تمامی پایه های تحصیلی متناسب با همان پایه، ساعاتی را به دروس اصلی دانش آموزان اضافه گردیده است.علاوه بر کتب درسی، برخی کتاب ها، کاربرگ ها و جزوات آموزشی که در راستای مفاهیم کتب درسی هستند، توسط معلم تدریس یا به عنوان تکلیف ارائه می گردد.این کتب و جزوات، توسط مدیران مدارس تهیه و در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

پذیرش دانش آموز همه ساله از بین پذیرفته شدگان در آزمون ورودی مدارس سمپاد صورت می پذیرد.

این مدرسه با دارا بودن نمازخانه ، آزمایشگاه ، سایت کامپیوتر ، اتاق ورزش ، کارگاه هنر و فنی  امکانات لازم را برای  رشد و بالندگی نوجوانان فراهم آورده است .

توجه به آموزش باکیفیت و منظم، یکی از اهداف اصلی دبیرستان فرزانگان3 است و به منظور دستیابی به این هدف، از برنامه‌ها و ابزارهای متنوعی بهره می‌گیرد. اهمّ رویکردهای آموزشی در دبیرستان دوره اول به شرح زیر است:

 • برنامه درسی منظّم و دقیق – بهره‌گیری از امکانات نرم‌افزاری به منظور نظارت دقیق بر اجرای برنامه درسی.
 • ارزیابی مستمر و با برنامه – حفظ آمادگی تحصیلی دانش‌آموزان در طول ترم به کمک روش‌های ارزیابی مستمر.
 • اختصاص ساعات تکمیلی به دروس – محدود نبودن برنامه درسی مدرسه به آموزش‌های رسمی و کتاب‌های درسی.
 • پژوهش و تحقیق – انجام تحقیق و پژوهش به ویژه در زمینه‌های علوم انسانی و اجتماعی
 • بهره‌گیری از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی – انتقال مفاهیم علمی، تجربی و مهارتی از طریق تجربه و آزمایش در محیط های مجهّز آزمایشگاه شیمی و فیزیک، کارگاه حرفه‌وفن و سایت رایانه.
 • توجّه ویژه به تربیت‌بدنی و آمادگی جسمانی – برنامه ی مدوّن آموزشی و تکمیلی ورزشی و آمادگی جسمانی و آموزش رشته های مختلف ورزشی در دوره ی سه ساله.

 

 • آموزش زبان انگلیسی

دبیرستان فرزانگان3 با توجه به سطح علمی دانش آموزان کلاس های زبان جداگانه برای دانش آموزانی که علاقه بیشتری به فراگیری زبان دارند در برنامه هفتگی مدرسه برگزار می‌نماید.

 

 • آموزش رایانه

آموزش هدفمند، مدوّن و عملی مهارت‌های چندگانه رایانه که در نهایت به دریافت گواهینامه بین‌المللی ICDL می‌انجامد، جزئی از برنامه آموزشی مدرسه است.

 • کلاس رباتیک
 • کارگاه رباتیک به عنوان بخشی برای روشنایی چراغ تفکر و خلاقیت دانش آموزان دبیرستان فرزانگان 3 فعالیت می کند .

در این کلاس ها هر یک از دانش آموزان ایده های خود را با استفاده از قطعات الکترونیکی و ابزارهای مختلف به جریان در می آورند .

لحیم کاری ، بستن مدار های گوناگون ،برنامه نویسی ربات و در نهایت اندازه گیری و تست باعث مثبت تر شدن پتانسیل کلاس شود و این مهم یادگیری بدون هیچ مقاومتی را موجب می شود .

علی رغم افت و تقویت های مسیر، این راه ورود دانش آموزان دبیرستان فرزانگان3  را به عرصه های بزرگ و قدرتمند و عمیق علمی و عملی سوق می دهد.

 

 • حرفه‌آموزی و هنر

آموزش‌های متنوع مهارتی و هنری در داخل برنامه درسی و برنامه‌های فوق‌برنامه پیش‌بینی شده است. به عنوان مثال می‌توان به کلاس‌های خوش‌نویسی ، آزمایشگاه شیمی، معرّق، نقّاشی و تذهیب، کار با چوب و فلز، آشپزی و … اشاره کرد.